לייעוץ צרו קשר
Polygraph

צוואות וירושות

עורך דין צוואות וירושות הינו עורך דין העוסק בתחום האזרחי ומביא ידע והיכרות מעמיקה עם חוקים וסוגיות הנוגעים לירושות וחלוקת עיזבון של המוריש, סוגי צוואות ומשמעותן, הנחיות ובקשות אותן ניתן לכלול במסגרת צוואה,סוגיות אשר עשויות לגרום לסכסוכי ירושה, טיפול וניהול סכסוכים כאלה וייצוג משפטי במקרה הצורך.

מדוע מומלץ לערוך צוואה בליווי עורך דין צוואות וירושות

חוק הירושות בישראל קובע כי חלוקת העיזבון שהותיר אדם אחרי מותו תתבצע באחת משתי דרכים:

  1. על פי רצון המוריש – החוק מכיר בזכותו של אדם לחלק את הונו ורכושו כרצונו, בין אם בחייו ובין אם לאחר מותו ומעניק לרצון זה קדימות על פני כל חלוקה אחרת. על מנת להוכיח את רצון המוריש יהיה צורך בהצגת צוואה רשמית בה מביע המוריש את רצונו, בעודו בחייו, באופן חופשי, במודעות מלאה, בכתב או בעל פה- במסגרת אחת מסוגי הצוואות המוכרות בחוק.
  2. על פי חוקים במדינת ישראל – במקרה בו הנפטר לא הותיר אחריו צוואה בה הוא מביע את רצונו בנוגע לחלוקת עזבונו, קובע החוק סדר על פי קרבה משפחתית למוריש, כמו גם את יחס החלוקה של העיזבון בין היורשים.

מאחר והחוק מעמיד את בן/בת הזוג וילדי הנפטר ביורשים חוקיים לעיזבון, מה שתואם לרצון הטבעי של בעלי משפחות במרבית המקרים, רבים מאמינים שעריכת צוואה רשמית היא מיותרת, שכן החוק מגן על בני משפחתם במקרה של אירוע מצער ולא צפוי.

סיטואציות מורכבויות שהגיעו אל בתי המשפט הוכיחו כי החוק לא תמיד מספק הבטחת אפשרות מימוש העיזבון על ידי היורשים ועוזר במניעת בירוקרטיה, סכסוכים משפטיים ומורכבויות אחרות.

דוגמא לצורך בליווי של עורך דין צוואות וירושות

לצורך הדוגמא, נתייחס למקרה של משפחה שאינה מחזיקה בנכס נדל"ן או בהון משמעותי. כאשר אב המשפחה והמפרנס העיקרי נפטר והותיר אחריו אישה ושלושה ילדים קטינים. בהתאם להוראות חוק הירושה,  היורשים על פי דין הינם בת זוגו וילדיו של המוריש, כאשר בת הזוג יורשת מחצית הזכויות מן העיזבון ואת המחצית השנייה מתחלקת בין ילדיו בחלקים שווים.

בת הזוג האבלה שאיבדה את בן זוגה ואבי ילדיה, זכתה למחצית מכספי העיזבון שהגיעו בעיקרם מתכניות פנסיוניות ומפוליסת הביטוח, סכום שהיא זקוקה, כאשר נותרה אחראית לפרנסת שלושה ילדים וללא ההכנסה הקבועה העיקרית. חלקם של הילדים מאחר והינם  קטינים, נותר סגור ולא נגיש לצרכיהם. סיטואציה זו מחייבת את האם בפניה רשמית לבית המשפט המוסמך בליווי עורך דין לצורך קבלת אישור מיוחד למימוש העיזבון, כאשר חלה עליה חובה להוכיח את צרכי הילדים והשימוש בעיזבון לטובתם.

מגבלה זו יכולה הייתה להימנע באמצעות עריכת צוואה ותכנון מוקדם לחלוקת העיזבון באופן המביא בחשבון את צרכי המחייה וגיל הילדים.

סוגי צוואות

מדינת ישראל מכירה במספר סוגי צוואות משקפות את רצון המוריש:

1.    צוואה בעל פה – הבעת רצון המוריש בנוגע לחלוקת עזבונו, באמירה אשר נאמרה בצורה ברורה ונהירה, בתקופה של 30 ימים לכל היותר בטרם מות המצווה, כאשר הוא מצוי על ערש דווי, סיכון חיים ומאמין כי זו היא ההזדמנות האחרונה העומדת בפניו להביע את רצונו. הכרה בצוואה שבעל פה דורשת את נוכחותם של שני עדים במעמד הבעת רצון המצווה, כאשר עדים אלו אינם מוטבים או בעלי עניין בצוואה.

2.    צוואה בכתב יד – צוואה אשר נכתבת ונערכת על ידי המצווה, בעצמו ובכתב ידו תוך פירוט רצונו ואופן חלוקת נכסיו והונו בין היורשים ובציון תאריך כתיבת הצוואה, חתימת המצווה. צוואה זו אינה מחייבת נוכחות של עדים וככל שנמצאה לאחר מות המצווה, תהווה אסמכתא רשמית וחוקית למילוי רצון הנפטר. יחד עם זאת, צוואה זו נחשבת לצוואה חלשה בהיבט החוקי, ובמקרה של אי הסכמה או התנגדות מצד מי שלא הוזכרו בצוואה ורואים עצמם כבעלי זכויות, יהיה קל לערער על תוקפה.

3.    צוואה בנוכחות עדים – צוואה בנוכחות עדים היא צוואה כתובה, בה מביע המצווה את רצונו בנוגע לאופן חלוקת עזבונו לאחר מותו, ברשומה כתובה בכתב ידו או מודפסת. הצוואה הכתובה נחתמת על ידי המצווה בנוכחות עדים, שיספקו הצהרה על מצבו המנטלי וצלילות דעתו בעת עריכת הצוואה בבוא העת. במטרה להימנע מערעור על תוקף הצוואה בעתיד בשל מעורבות או עניין של העדים ועל מנת לבנות את הצוואה באופן רחב, המביא בחשבון סוגיות ושינויים שעשויים להתרחש בין מועד עריכת הצוואה למות מוריש, מומלץ לערות צוואה כזאת בנוכחות עורך דין צוואות וירושות.

צוואה אשר נערכה ונחתמה בליווי עורך דין-נוטריון, תקשה על בעלי עניין ואינטרס להתנגד לנכונותה בבוא העת. עורך הדין -נוטריון העורך את הצוואה יוודא את מצבו האישי והרגשי של המצווה, יבטיח את הבעת רצונו החופשי, המודע והנקי מלחץ או מהשפעות אחרות, ויקפיד על ניסוח והבעת רצון המצווה כפי שהובע בפניו, באופן מלא ומפורט.

4.    צוואה בפני רשות – צוואה בפני רשות היא צוואה הנמסרת בעל פה או בכתב, אל מול אחד מן הגורמים הרשמיים המוכרים בחוק: רשם לענייני ירושה, רשם בית המשפט, שופט, עורך דין -נוטריון. צוואה זו תתועד על ידי הגורם והרשות ובמידה והצורך תופקד במאגר רשם הצוואות בישראל.

משרד עורכת הדין אולגה קוטלניקוב בחולון הינו משרד בוטיק מקצועי, המעניק ייעוץ ושירותי עריכת צוואה ואימות נוטריוני, ייעוץ וליווי בהליך מימוש זכויות בירושה וצוואה, הגשת בקשות מתאימות לרשם לענייני ירושה.

צור קשר

כתובתנו

רחוב שנקר 35, חולון

טלפון

052-5654982

טופס יצירת קשר

"*" אינדוקטור שדות חובה

שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.
Open chat
הי. הגעתם למשרד עורכי דין ונוטריון אולגה קוטלניקוב